Obec Obruby
ObecObruby

Historie obce

První písemná zmínka o obci Obruby pochází z roku 1408. Obec Obruby jinak také Velké Obruby leží 6 km jihovýchodně od Kněžmostu.Na území obce se nachází jeden památkově chráněný objekt – dům čp 25. Na severozápadním okraji Obrub se nachází archeologická lokalita – Keltské hradiště. Pravěké osídlení se přikládá dle archeologických nálezů Keltů a později působícím Germánům. Počátky středověkého a tedy i Slovanského osídlení na území obce lze zařadit do 14. Století, kdy v lokalitě dnešních Obrub byla tvrz či zemanský dvorec, která měla stávat ještě na počátku 17. Století v místech budovy školy.

Z konce 14. a počátkem 15. století jsou již doloženy konkrétní osoby tohoto panství, Tvrz ve své historii několikrát změnila rodové majitele.Prvotní majitelé, kterými byli vladykové z Obrub, byli v roce 1530 vystřídáni pány ze Sloupna. Tito páni prodali ves s tvrzí pánům ze Šanova, kteří po 45 letech prodali Obruby Odkolkům z Újezdce. Za dalších majitelů, kterými byli Lobkovicové, byla ves připojena ke kosteckému panství s nímž sdílela i další majitelé - Krajíře z Krajku. Pozdější majitelé Červínové z Chuděnic popsali zdejší tvrz jako chátrajicí. Nicméně vydržela až do roku 1924, kdy byla zbořena.

Zdroj: Literatura-Hrady a tvrze na Mladoboleslavsku, Zdeněk Fišera, 2002 J. Pekař: Kniha o Kosti, web INFOČESKO.

Hlasujte kliknutím na jednu z možností

dnes, úterý 21. 9. 2021
skoro jasno 15 °C 6 °C
středa 22. 9. slabý déšť 12/8 °C

ZÁCHRANNÝ KRUH

publicitapublicita

Czechpoint

Czechpoint logo

Divoké husy na odletu - konec i babímu létu.

Svatého Matouše - každé jablko se ukouše.